• پروژه لودسل(ترازوی دیجیتال)

در این پروژه با استفاده از یک لودسل 30 کیلو گرمی و بهره گیری از مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو کنترلر avr و همچنین یک تقویت کننده ی عملیاتی توانسته ایم یک ترازوی دیجیتالی طراحی کنیم.در واقع به دلیل این که در خروجی لودسل سیگنال خروجی در حدود 2 تا 8 میلی ولت است ابتدا باید این سیگنال تقویت گردد زیرا در میکروهای avr حداقل ولتاژ قابل شناسایی توسط مبدل آنالوگ به دیجیتال در حدود 300 میلی ولت است و لذا باید 2 میلی ولت در مقداری ضرب شود و تقویت گردد که حداقل این مقدار میتواند چیزی حدود 150 باشد پس باید از یک مدار تقویت کننده با گین 150 استفاده گردد. برای دقت بیشتر در اندازه گیری وزن عملاً باید از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال با دقت بالاتر استفاده کرد و در صورتی که بخواهیم از مبدل آنالوک به دیجیتال خود میکرو استفاده کینم باید توجه داشت که میکرو دارای دقت 10 بیت است که نسبت به دقت مبدلهای صنعتی که 24 بیت است بسیار کم است.

 

لودسل همان سنسور (حسگر) وزن است که با اعمال نیرو بر روی آن یک سیگنال الکتریکی ضعیف در حد میلی ولت روی سیمهای خروجی آن ظاهر میشود . جنس لودسل می تواند از فولاد و یا آلومینیوم باشد در قسمتی از بدنه این قطعه فلزی 2 یا چند مقاومت حساس به تغییر شکل(Strain Gauge) چسبانده شده که با اعمال نیرو بر روی لودسل بدنه فلزی تغییر شکل نامحسوس پیدا کرده و همین تغییر شکل نامحسوس باعث تغییر شکل استرین گیج های چسبیده به لودسل شده و مقاومت الکتریکی آنها به میزان اندکی صدم یا دهم اهم تغییر می کند . مدار الکتریکی معادل یک لودسل بصورت زیر است :

عملکرد لودسل

این مدل یک پل وتستونی نامیده می شود . هر لودسل می تواند 4 سیم داشته باشد دو تا از سیمها ( ⁺EXT و⁻ EXT )تغذیه لودسل است که میتواند از رنج 3 ولت تا 60 ولت DC بنا به مدل لودسل از منبع تغذیه بیرونی ولتاژ دریافت کند (ورودیهای لودسل ). دو سیم دیگر سیگنال الکتریکی لودسل (در حد چند میلی ولت ) به نام سیگنال + و سیگنال - ( ⁺Sig و ⁻Sig) است . با اعمال نیرو به روی لودسل مقاومتهای بازوهای پل وتستونی تغییر کرده و در خروجی (⁺Sig و ⁻Sig) یک ولتاژ الکتریکی کوچک در حد چند میلی ولت ظاهر می شود که میتوان توسط مدارات تقویت کننده این چند میلی ولت را به حد چند ولت رساند و توسط مدارات تبدیل آنالوگ به دیجیتال میزان نیرو را به عدد قابل نمایش تبدیل کرد .

پارامترهای مشخصه یک لودسل عبارتند از :

1. ظرفیت لودسل (حد تحمل ماکزیمم نیرو)

2. نوع لودسل (کششی، فشاری، ...)

3. میزان اهم ورودی و خروجی

4. میزان ماکزیمم میلی ولت خروجی به ازای تغذیه 1 ولت

5. حد دمایی کار کرد

6. میزان خطا بر حسب درصد (هر چه کمتر باشد لودسل مرغوب تر است )

7. اندازه فیزیکی

8. نحوه نصب و اعمال نیرو

9. کلاس دقت(C3,C4,C5,C6,...)

10. شرکت سازنده .

 

نکات مهم:

 1. برنامه به نحوی نوشته شده که قابلیت کالیبره سازی را دارد زیرا دمای هوا در مقدار خوانده شده از لودسل تاثیر میگذارد و در صورتی مقدار نشادن داده شده مناسب نیست باید کالیبره سازی از نو انجام شود.
 2. این مدار دارای دو تغذیه مجزا یکی برای لودسل که در حد 18 ولت است و دومی برای مدار که 9 ولت است و در کل 3 باتری کتابی 9 ولتی کافی است
 3. این مدار به دلیل این که دارای دو تغذیه مجزا است باید توجه داشت که از پول آپ های داخلی میکرو نمیتوان به خوبی استفاده کرد و برای اطمینان از عملکرد درست مدار بهتر است از پول آپهای خارجی بهره بگیریم.
پروژه ترازوی دیجیتال
loadse4

محتویات پوشه:

 1. فایل پایان نامه با فرمت word در حدود 120 صفحه با توضیحات خط به خط برنامه
 2. فایل شبیه ساز پروتیوس
 3. فایل پروتل
 4. سورس bascome

 

دانلود تصاویر و فیلم های مربوط به این پروژه

حجم فایل
حجم فایل 5.8 مگابایت
نوع فایل
پروتئوس
پروتل
Word
Zip
نرم افزار پیش نیاز
Microsoft Office
Protel DXP
Proteus
WinRAR

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

پروژه لودسل(ترازوی دیجیتال)

 • مدل کالا: 108635
 • امتیازهای جایزه: 1800
 • تعداد بازدید: 3849
تعداد فروش : 1 بار
 • 20,000 تومان

 • امتیازهای جایزه لازم برای خرید این کالا: 18000

برچسب ها: لودسل،ترازوی دیجیتالی،مبدل آنالوگ به دیجیتال،avr،حسگر،وزن،سنسور پروژه, لودسل(ترازوی, دیجیتال), های, آماده